PAYLAŞ
brad pitt
brad pitt

Aşil tendonu son olarak Caner Erkin’in sakatlığıyla gündeme geldi. Beşiktaşlı futbolcu, 3-0 kazandıkları Antalyaspor maçında büyük talihsizlik yaşadı.

caner erkin
caner erkin

Tecrübeli oyuncu, 70’te Tolgay Arslan’ın yerine girdi ve 12 dakika sonra sahayı sedyeyle terk etti. Aşil, topuk kemiğiyle baldırı bağlayan doku bandı ve vücuttaki en güçlü tendon. İsmini Yunan mitolojisinin kahramanı Akhilleus’tan (Aşil) almakta.

aşil tendonu
aşil tendonu

Kim bu Akhilleus (Aşil)?

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük savaşçısı kabul ediliyor. Homeros’un MÖ 720’lerde yazdığı 16 bin dizelik İlyada eserinde de yer alıyor. Truva Savaşı’yla birçok kez filmlere konu oldu.

Sadece ayak bileğinden öldürülebilmesi İlyada’da şöyle tasvir ediliyor:

“… Annesi Thetis (annesi su tanrıçası) oğlunu ölümsüzlük nehri Styx’de yıkarken elini suya değdirmemesi öğütlendiği için onu sol topuğundan tutup suya batırmıştır. Yalnızca oradan vurulursa öleceğine inanılır. Efsaneye göre öleceğini bildiği halde Helen’i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Truva Savaşı’na adının sonsuza kadar anılması için katılmış ve Truvalı prens Paris tarafından sol topuğundan okla vurularak ölmüştür.”

CEVAP VER