PAYLAŞ
Emekli Bizans İmparator'u, Şener Şen'i anlattı

Türkiye, bugün Şener Şen’i konuşuyor. Onu en iyi tanıyan Kayhan Yıldızoğlu, Cihangir Yokuşu’nda birlikte kaldıkları eve dair anılarını ve eski dostunu anlattı… Kayifli bir söyleşi. Mutlaka okuyun.

Türkiye, Şener Şen’in ismini her gördüğünde yüreği ağzına geliyor. Allah uzun ömürler versin. Bugün yine Twitter’da TT’de. Neden film çekmiyorsunuz? soruna, “Teklif gelmiyor ki” dediği için. Beyoğlu’nda gazetecilere yaptığı iki cümlelik açıklamasıyla bile gündem olmasına rağmen ünlü sanatçıya teklif gitmemesi de Türk sinemasının hangi noktada olduğunun bir göstergesi.

Şener Şen demişken, onu en yakından tanıyan, aynı evi paylaşan kader birliği yapmış bir isim geldi aklımıza. O da en az Şen kadar ünlü, onun kadar beyaz berdeye nakşetmiş vücudunu. Kendisini ‘Emekli Bizans İmparatoru’ diye tarif etse de hala gönüllerin kahramanlarından biri de o.

Kayhan Yıldızoğlu…

kayhan-yildizoglu1-jpg

Bakmayın onun Bizans İmparatoru kılığında karşımıza çıktığına. O tam bir İstanbul Beyefendisi. Sayısız tiyatro oyunu, 194 sinema filmi. Diziler ise cabası. Hiçbir yorgunluk belirtisi yok yüzünde. Bu yaşında hala çalışıyor, okullarda dersler veriyor. Ne senaristler, ne yönetmenler eskitmiş. Ödül üstüne ödüller kazanmış bir sinema emekçisi… Gördüğü saygıya biz şahitiz. 5 yaşındaki bir çocuğun bile selamını alırken ayağa kalkan İstanbul Beyefendisi…

‘Osmanlı terbiyesiyle büyüdük evladım.’ diyor…

Ayhan Işık’ın gömleğinde kanı var…

Unutamadığı çok anısı var. Cüneyt Arkın’dan Ayhan Işık’a kadar sayısız aktörle ter damlatmış… Zaman zaman kazalar geçirmiş… Çocukları onun Bizans İmparatoru olmasından mütevellit okulda bayağı bir tepki de almış… Bir film setinde araçtan düşmüş de, kendisini kucağına alan Ayhan Işık’ın gömleğinin kan içinde kaldığını bile görmüş…

Kahyan Yıldızoğlu

Eski arkadaşlıklara ve dostluklara özlem duyuyor sadece. Yoksa çağın gerektirdiği şekilde yaşamını sürdürüyor. Konu Şener Şen’den açılıyor. Gözleri parlıyor birden… ‘Tiyatrodan arkadaşız’ diyor ve ekliyor: “Biz irtibatı hiç koparmadık. Haftada en az üç gün görüşürüz. Eski dostluklar unutulmaz.” diyerek şunları ekliyor:

Şener Şen’le geçen Cihangir’deki apartman

Cihangir’de bir evimiz vardı. Şener’le birlikte kalıyorduk. Büyük bir apatman olduğu için bize oturmaya gelenler sokağa geldiklerinde bizi kıskanırlardı. İçeri girince işin rengi değişirdi tabi ki… Gelen yukarıya yöneldiğinde, “Aşağıya iniyoruz.” derdik. Bir kat daha, bir kat daha… Kapıcının bile altındaydık. Bodrumdu ama… O kadar mutluyduk ki… Cihangir Yokuşu’nda Konak Apartmanı. Hala durur…. Şener’le zaman zaman geçeriz ordan. Şener aracı durdurur, “Kayhan, o günler ne mutlu günlermiş değil mi?” der. Dalar gideriz. Onunla Münir Özkul’u da ziyaret ederiz sık sık… Şener gibi bir sanatçı zor gelir dünyaya…

_mg_4901

Sette düşüp kalçasını kırmış, doktoru iki günde yürütmüş…

Hukuk okurken, sinemaya yönelmiş Kayhan Yıldızoğlu… Hayatı boyunca hiç alkol almamış… Kötü hiçbir alışkanlık edinmemiş… “Allah o kadar güzel nimetler vermiş ki, onları yiyip içelim çocuğum.” diyor. Sağlıkla ilgili tedavilerini Yunus Emre Hastanesi’nde yaptırıyor. Sette düşüp bacağını kırmış… Doktoru Sıtkı Kuşkaya, “Senin sol kalça kırık. Hemen hastaneye gidelim.” demiş ve tedaviye almış… Şimdi sağlıklı çok şükür… ‘Cumartesi ameliyat etti, pazartesi yürüttü beni.” diyor.

sporzone.com

CEVAP VER