PAYLAŞ
Kerem Gönlüm

Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi’nin 3. haftasında Sakarya Bş. Bld., konuk olduğu Yalova Group Belediyespor’u 80-73 yendi. Ancak biz, müsabakanın ve ligin ötesinde bir konuya değineceğiz. Konserde başlayıp, parkede zirveye çıkan bir hayatı anlatacağız…

Türk basketboluna damga vuran isimlerden biri o. Sakarya’ya transferiyle de dikkat çekmişti. Kente ayrı bir basketbol havası da kattı tabi ki. O isim Kerem Gönlüm. Attığı sayılarla takımına 3’te 3 yaptırdı. İlginç bir basketbol kariyeri var Kerem’in. Başlayalım isterseniz…

1995 yılıydı… 194 boyunda yakışıklı bir delikanlı Ankara’da üniversite talebesiydi. Genç yaşına rağmen oturaklı, mütevazı, efendi ve sevilen bir sima idi. Bir gece arkadaşlarıyla, dönemin ünlü şarkıcılarından Aşkın Nur Yengi’nin konserine gitti. Eğlenirken, uzun boyuyla dikkat çekti. Biri arkasından omuzuna dokundu. İnsanların temaşa keyfini engellediğini düşündü önce, “Özür dilerim.” deyip oturmaya yeltendi.

Kerem Gönlüm

Türk filmlerini andıran bir diyalogla başlayan kariyer

‘Senin adın ne?’ dedi meçhul şahıs. ‘Kerem’ diye cevap verdi. ‘Soyadın yok mu?’ diye sordu. ‘Gönlüm’ karşılığını iletti. ‘Ben de Süha Demircan, Şekerspor Basketbol Takımı’nın hocasıyım. Maşaallah boyun uygun. Hangi takımdasın.” diye araştırmaya başladı esrarengiz adam.

Kerem: “Ben basketbolcu değilim, eğitimim var, okuyorum.”

Demircan: “Peki oynamak ister misin?”

Kerem, “İsterim” diyemedi ama aklı çelinmişti bir kere. Tıpkı Türk filmlerinde olduğu gibi, hoca kartını verdi. “Yarın kulüpte seni bekliyor olacağım. Eşofmanını da unutma.” dedi.

Allahın hikmeti… 18 yaşından sonra boyu 14 cm uzadı

Konser bitti. Genç adamın aklı karıştı. Üniversitede okuyordu ama basketbol da nereden çıkmıştı. Onun müziğe merakı vardı. Türk Halk Müziği’nin unutulmaz efsanelerinden Özay Gönlüm amcasıydı onun. Ertesi gün davet edildiği salona girdi. O gün idmana başladı. Şekerspor’un forveti oldu. 18 yaşından sonra 14 cm uzayarak 2,08’e geldi.

Kerem Gönlüm

Kariyerinde dev kulüpler, şampiyonluklar var

Mydonese TED Kolejliler’te oynarken Milli Takım heyetinin dikkatini çekti, davet edildi. Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri gibi devlerin karşısında ‘Bana şans gelmez’ diye düşündü. Ama o çok çalıyıp kapacaktı formayı. Ve dönemin fırtına takımı Ülkerspor’dan teklif aldı. Şampiyonluklar taddı, kupalar kaldırdı.

Kerem Gönlüm

40 demişti, 45 yaşına kadar oynayabilecek güçte

Ardından Efes, Galatasaray, Pınar Karşıyaka gibi takımlarda boy gösterdi. Yaşı ilerledikçe gençlerin haline bakıyordu da, “Çok tembeller. Bunlar bu şekilde devam ettikleri sürece ben 40 yaşına kadar oynarım.” diyordu. Ve dediği oldu. Şu an 39 yaşında ve hala gittiği takımı sırtlama devam ediyor. Biz buna, inanmışlığın azmi diyoruz. Kerem Gönlüm az bile söylemiş. Bizce 45 yaşına kadar da parkeyi gıcırdatır…

sporzone.com

CEVAP VER